Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ

2 posters

CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Empty CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ

Mesaj tarafından CANSEVER C.tesi Eyl. 20 2008, 22:40

CUMA GÜNÜ — Cuma günü olduğu,zaman, mele-i âlâ Beyt-i Ma'mur'a toplanır. Cebrail ezan okur; İsrafil ise, hutbe irad eder. Mikâil ise, imamolur; yedi kat semâ melekleri ona uyarlar.Cuma namazı tamamen kılındıktan sonra, Cebrail şöyle söyler:— Ey melekler, şahid olun. Bu ezanın sevabını Muhammed ümmetinin müezzinlerine bağışladım.İsrafil ise, şöyle der:— Ey melekler şahid olun; ben de bu hutbenin sevabını Muhammed ümmetinin hatiplerine bağışladım.Mikâil ise, şöyle der:— Bu imamlığın sevabını Muhammed ümmetinin imamlarınabağışladım.Melekler dahi, sevaplarını Muhammed ümmetinin cuma namazı kılanlarına bağışlarlar.Bunun üzerine, Yüce Hak katından şu ilâhî ferman gelir:— Ey melekler, bana cömertlik mi arz edersiniz; halbuki cömertliği yaratan benim. Şahid olun; cuma gününe tazim eden Muhammed ümmetinden ister kadın, ister erkek olsun, hepsinin günahını bağışladım. Onları cehennemden azad eyledim.

CANSEVER

Rep :
CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Left_bar_bleue0 / 1000 / 100CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Right_bar_bleue

CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Empty Geri: CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ

Mesaj tarafından güney Salı Ocak 20 2009, 15:06

allah razı olsun

Günlerin efendisi Cuma,
Ayların efendisi Muharrem,
Ağaçların efendisi sedir ağacı,
Dağların efendisi Tur-i Sina,
Habeşlilerin efendisi Bilal,
İranlıların efendisi Selman,
Sözlerin efendisi Kur’ân,
Kur’ânın efendisi Bekara,
Bekara Suresinin seyyidi, yani efendisi Âyet-el-Kürsi’dir.
[Deylemi]
güney
güney

Rep :
CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Left_bar_bleue0 / 1000 / 100CUMA GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ Right_bar_bleue

- Similar topics