Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tesbih veya Zikrin Faydaları..

3 posters

Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Empty Tesbih veya Zikrin Faydaları..

Mesaj tarafından VuslatGeceleri Çarş. Ağus. 20 2008, 15:11

TESBİH VEYA ZİKRİN FAYDASI

Kalbin manevi hastalıklarına bir ilaçtır. Ayrıca, Allah katındaki kıymeti çok büyüktür. Kur'an-ı Kerim Ra'd suresi, Ayet: 28, meali. "Onlarki iman etmişlerdir. Kalpleri, Allah'u Teala'nın zikriyle yatışır, iyi bilin ki Kalpler Allah'u Tealanın zikriyle sükun bulur."

Hadis: Muaz bin Cebel (R.A.) rivayet ediyor.

Size, hayırlı bir amelinizden haber vereyimmi. O sizin bütün günahlarınızı arındırır, derecelerinizi yüceltir ve size altındanda, gümüştende sadakadan da kafirlerle vuruşarak onların boynunu vurmaktan veya onlardan birisinin sizin boynunuza vurmasından da daha hayırlıdır. (Buyur Ya Resülallah diye niyaz da bulunduk.) Efendimiz saadetle buyurdular: Bahsettiğim hayırlı amel, Allah'u Tealayı zikretmekti.

Hadis: Adem oğullarının, kendilerini cehennemden kurtaracak hiç bir amelleri yoktur, illa, zikrullahtır.

Hadis: Ya Resulallah Evliyaullah kimlerdir?

Efendimiz saadetle buyurdular:

-Daima Allah'u Teala'yı zikredenlerdir.

17- Mürşidin yanında tövbeden sonra, Onun manevi yardım (Himmet ve ibadet ve her halinde huzura kavuşmak mümkün olur. İnsandaki, ne istediğini bilmeden, onu huzursuz eden çabalama gider yerini huzur alır. Dünyanın tadını çıkarmaktan

vazgeçip edebi saadetin özlemin duymaya ve ona kavuşturacak amelleri koşar.

18- Mürşidin himmetiyle, manevi ilimleri öğrenmek, Tövbeden sonra, ahlak ve ibadetleri düzeldikçe, Allah'u Teala lütuf ve ihsanı ile maneviyat ilimle
rinde öğretmeye başlar.Hadis: "Kim, öğrendiği ile amel ederse Allah'u Teala ona bilmediğini de öğretir."

19- Başkalarının tövbesine vesile olmak Büyük bir mürşit tövbeye vesile olmak hakkında şöyle buyuruyor: "Kim, bir kimsenin tövbesine ve dolayısı ile
imanını kurtarmasına vesile olsa, 70 tane Cami yaptırmış ve onlarda kıyamete kadar ibadet yapılmış gibi sevap kazanır buyurdu."

Tövbe eden bir kimse, kendisine veya tanıdıklarında tövbeden sonra görülen iylikleri anlatması, böyle şeylerden haberi olmayan müslüman kardeşlerimizin de bu istifade kaynağını öğrenmelerine vesile olur. Allah'ın yolunu bizlere çok kolaylaştırır Mürşitlerin varlığını bizden öğrenen ve tövbe eden başkalarının sevap ve amelleri kadar bizde sevap kazanır. Bir hayrı işleyene verilen sevabın bir mislide sebep olana verilir.

20- Mürşidin yanında tövbe edenlerde ALLAH sevgiside aramaya başlar. Tövbeden sonra Mürşit bizim nazarımızda sevgili ve kıymetli olmaya başlar Çünkü, tövbeden sonraki çok büyük değişiklik ve faydaların bize mürşit vasıtası ile Allah tarafından geldiğini görünce, bize bu kadar büyük faydası dokunan kimseyi bir velinimet (nimet babası olarak görürüz ve severiz. Hatta öz babamız gibi, bazılarıda öz babasından fazla sevmeye başlar.) Mürşit bizim ebedi hayatımızın hazırlayıcısı ve bizi o hayata göre yetiştiren olduğu düşünülürse o zaman bizim MANEVi BABAMIZ kabul etmek yerinde olur. Mürşidin sevgisi kalbe tamam olunca Allah bu sevgiye Peygamberimizin (S.A.V.) sevgisini de katar. O da tamam olunca Allah sevgisi çoğalmaya başlar.

21- Herhangi bir işi yaparken bize faydalı olup olmadığını öğrenebilme imkanı:

Allah'u Teala onları Ilmi-Ledün (Gayb ve Maneviyat ilmi) ile silahlandırmıştır. Onların kalbleri Allah'ın ilhamının aktığı çeşmelerdir. !lmi Ledün (Gayb ilmi) Allah'ın Peygamberlerine ve onlardan sonra yeryüzünde manevi vazifelere verdiği bir ilimdir. Kur*an-ı Kerim, Kehf suresi, 65. ci ayetten 82. ci ayetin sonuna kadar olan ayetlerde Ledün İlminden, Gaybı bilenlerin mevcut olduğundan ve bu ilmin hikmetinden açıkça bahsediyor. İşte bizde Mürşidimizin bu ilminden istifade ederiz.

22- Yaptığımız işlerde mürşidin duasını istemek: Onların duası ile yapacağımız işleri Allah'u Teala bize kolaylaştırır, ilim öğrenmek isteyen, güzel ve tez öğrenir, iş yapmak isteyen kolay ve tez yapar. Yaptığımız işten hayır görürüz. Dünya ve ahiret Allah'ın elindedir. Bu mübarek dostları hatırına Allah'u Teala istediğimizi kolay verir.

23- Mürşidin sohbetini yapmaktan gelen fayda
Hadis: "Meclisleriniz de iyi insanları anın, çünkü :

onlar zikredilince rahmet iner." Bir yere rahmet inerse, orada hazır bulunanların kalplerine girer, kalpleri yumuşatır. Allah'ın sevgisini kalplerde artırır, insanı gafletten uyandırır.

24- Mürşidin sohbetine oturmak:

Allah dostlarını sohbetleri hasta kalplere ilaçtır. Mürşitlerin nazarlarında göze görünmeyen ilahi tecellinin nurları vardır. Onların nazarları ölmüş veya uyuyan kalpleri diriltir. Onların sohbet meclislerinde hazır bulunanlar için Allah'u Tealanın affı müjdesi vardır. Zikir, Sohbet meclisleri hakkında Hadis: Sahibi Buhari, Cilt: 12, Hadis No: 2161 in son kısmı:

"Cenabı Hak meleklere

-Ey melekler sizi şahid kılarım ki ben bu zikreden kullarımızı mağfiret ettim, buyurur.

Meleklerden birisi:

O zikredenlerin arasında filan kişi vardıki o zikredenlerden değildir, hacet için oraya gelmiş oturmuştu der. Cenabı Hak: O mecliste oturanlar öyle sahibi kemal kimselerdir ki onlarla birlikte oturanlar şaki (cehennemlik) olamaz cevabını verir."
Hatmelerde, sohbetlerde oturanlar hakkındaki büyük müjdeyi veren yukardaki Hadis, Allah'ın zikrinin, sohbetinin kıymetinin büyüklüğünü tam olarak anlatıyor.
VuslatGeceleri
VuslatGeceleri

Rep :
Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Right_bar_bleue

http://vuslatgeceleri.spaces.live.com/

Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Empty Geri: Tesbih veya Zikrin Faydaları..

Mesaj tarafından kervan-67 Çarş. Ağus. 20 2008, 16:32

ALLAH razı olsun abi emeklerine saglık

selam ve dua ile...
kervan-67
kervan-67

Rep :
Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Right_bar_bleue

Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Empty Geri: Tesbih veya Zikrin Faydaları..

Mesaj tarafından güney Perş. Ağus. 21 2008, 13:39

allah razı olsun

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:

Allah Azze ve Celle buyuruyor ki:

“Ben kulumun bana olan zannının yanındayım. Beni zikrettiği zaman da ben onunla beraberim. O beni gönlünden zikrederse, onu gönlümden zikrederim. Cemaat arasında zikrederse, onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat arasında zikrederim. Bana bir karış yaklaşırsa; ben ona bir arşın yaklaşırım. O bana bir arşın yaklaşırsa; ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak gelirim.”
(Sahîh-i Müslim Hadis)
güney
güney

Rep :
Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Tesbih veya Zikrin Faydaları.. Right_bar_bleue

- Similar topics