Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şehitler Cenneti Özler..

2 posters

Şehitler Cenneti Özler.. Empty Şehitler Cenneti Özler..

Mesaj tarafından VuslatGeceleri Salı Ağus. 19 2008, 12:14

Şehit Olmak İsteyen Çocuk
Meşhur sahabe Sa’d b. Ebu Vakkas’ın kardeşi olan Umeyr b. Ebu Vakkas, henüz çocukken İslam’ın ilk günlerinde kardeşleri ile birlikte Müslüman oldu. Onlarla birlikte Erkam’ın evine giderek Efendimizden ilim irfan öğrendi, onlarla birlikte hicret etti. İslam ordusu Bedir’e giderken yine onlarla birlikte yola çıktı. Allah Resulü (a.s.m.) Medine’yi çıkar çıkmaz, Ebu İnebe kuyusunun yanında sahabeleri durdurup, teftiş etti. Yaşları küçük olanları ayırıp geri gönderiyordu. O sırada Umeyr on altı yaşındaydı. Savaşa katılma yaşına gelmesine gelmişti ama vücudu fazla gelişmemişti. Bunun için geri gönderilirim korkusu ile saklanmaya çalışıyor, arkalara kaçıyordu.
Sa’d b. Ebu Vakkas anlatıyor: Allah Resulü (a.s.m.) sahabeleri teftiş yapmadan hemen önce, kardeşim Umeyr’in saklandığını gördüm. Niçin böyle yaptığına anlam veremedim ve sordum:

– Niçin arkalara saklanıyorsun?
– Allah Resulü’nün (a.s.m.) beni gördüğünde, küçük bulup geri çevirmesinden korkuyorum. Savaşa gelmek istiyorum. Belki Allah bana şehadeti nasip eder, dedi.

Saklanması işe yaramadı. Allah Resulü (a.s.m.) onu küçük bularak:
– Geri dön! Buyurdu. Efendimizin sözleri biter bitmez ağlamaya başladı. Allah Resulü (a.s.m.) Umeyr’in ağladığını görünce, savaşa gelmesine izin verdi. Boyu kısa kılıcı uzundu. Kuşanmakta zorluk çekiyordu. Kılıcını alarak beline bağladım. Savaş başlayınca kahramanca düşmana saldıran Umeyr bir süre sonra şehit oldu. Şehit olduğunda on altı yaşındaydı.
VuslatGeceleri
VuslatGeceleri

Rep :
Şehitler Cenneti Özler.. Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Şehitler Cenneti Özler.. Right_bar_bleue

http://vuslatgeceleri.spaces.live.com/

Şehitler Cenneti Özler.. Empty Geri: Şehitler Cenneti Özler..

Mesaj tarafından kervan-67 C.tesi Eyl. 20 2008, 14:18

ALLAH razı olsun abi ne mutlu onlar gibi olabilmek düsünmeden çocuk bile olsan ölümü kucaklayabilmek RABBİM sefaatlerine nail eylesin cümlemizi...

selam ve dua ile...
kervan-67
kervan-67

Rep :
Şehitler Cenneti Özler.. Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Şehitler Cenneti Özler.. Right_bar_bleue

- Similar topics