Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

yorgan ve yastik‏

2 posters

yorgan ve yastik‏ Empty yorgan ve yastik‏

Mesaj tarafından -- hil@l -- C.tesi Ağus. 09 2008, 10:18

Küçük Selma yatmaya hazırlanıyordu. Duasını ederken derinden bir ağlama sesi duydu.
Biraz merak, biraz korkuyla penceresini açtı, buz gibi bir kış soğuğu yüzüne çarptı.
Eğilip dışarı baktı: evlerinin önünde, kaldırımda kendi yaşlarında bir kız çocuğu, insanların attığı gazeteleri yere sermiş, iki büklüm yatıyordu.
Kalbi ezilerek bir süre seyrettikten sonra birden yüzü aydınlandı.
Hemen yatağına koştu, yorganını katladı, üzerine yastığını koydu, sessizce odasından çıktı, anne-babasının odasının önünden geçerken baktı: uyuyorlardı.
Yine sessizce evden çıktı, aşağı indi. Kapının önüne çıktığında hissettiği titremenin soğuktan mı, korkudan mı olduğuna karar veremedi. Seslendi:
"Merhaba... Bakar mısın?"

Sokak kızı korkuyla sıçradı. Bir süre sesin kaynağını aradı, sonra buldu. "Gelir misin?" diye tekrarladı Selma.
Kız çocuğu usulca yerinden kalktı, tereddütlü adımlarla yaklaştı.
Küçük Selma yorgan ve yastığını sıcacık bir gülümsemeyle ona uzattı.
Onların ne olduğunu anladığında sokak kızının gözlerinin parladığını ve sevindiğini görünce, gülümsemesi daha da genişledi.

Ertesi sabah kapı çalındığında Selma kapıya uçtu. Evet! Gelen o kızdı. Mutlu bir gülümsemeyle yorgan ve yastığı uzatıyordu: "teşekkür ederim."
Sokak kızı uzaklaşırken yüreği yine ezildi küçük Selma'nın. Arkasından koştu ve çok sevdiği yorgan ve yastığını ona uzattı: "bunlar senin".

Aradan yıllar geçti, Selma büyüdü, evlendi, çocukları, torunları oldu. Bunca zaman geçtiği halde, her kış ne zaman penceresinin önüne otursa o sokak kızını hatırladı, onun için dua etti.

Bir gün kapısı çaldı: elinde koca bir paket olan tanımadığı bir genç bir adam vardı kapıda.

"Rahatsız ettiğim için özür dilerim" dedi sevimli genç adam ve devam etti: "teyzeciğim, sevgili babaannem bu yorgan ve yastığı dolabında tutar, ara sıra çıkarıp yaşlı gözlerle severdi. Bir defasında neden bunları hiç kullanmadığını sormuştum, o da 'ben vefat ettikten sonra onları bu adrese götürür müsün' diye rica etmişti. Ne anlama geliyor bilmiyorum ama babaannemin son isteğini yerine getirmek istedim."

-- hil@l --

Rep :
yorgan ve yastik‏ Left_bar_bleue1 / 1001 / 100yorgan ve yastik‏ Right_bar_bleue

yorgan ve yastik‏ Empty Geri: yorgan ve yastik‏

Mesaj tarafından güney Ptsi Eyl. 15 2008, 12:51

Allah razı olsun
güney
güney

Rep :
yorgan ve yastik‏ Left_bar_bleue0 / 1000 / 100yorgan ve yastik‏ Right_bar_bleue

- Similar topics