Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hubeyb b. Adİyy

Hubeyb b. Adİyy Empty Hubeyb b. Adİyy

Mesaj tarafından VuslatGeceleri Perş. Haz. 11 2009, 18:10

HUBEYBensarı bir sahabedir. Evs KABİLESİNE MENSUPTUR. PEYGAMBER EFENDIMIZ sav’ın Medine’ye hicretinden kısa bir süre önce Müslüman olmuştur. Müslüman olmadan önce de rasulullah’ın yanına sık sık uğradığı bilinmektedir. Acık gönüllü imanı sağlam yumuşak huylu bir insandı. Çok ibadet ederdi. Geceleri namaz kılar gündüz oruç tutardı. Bedir ve uhud’a katılmış ve yiğitçe çarpışmıştır. İslam uğruna canını ortaya koymuştur.

Uhud savaşından sonra adel ve kara kabileleri Mekke’ye gittiklerinde müşriklerin asım b. Sabit’in başını getirene iki yüz deve vaat ettiğini duydular lihyan kabilesiyle de anlaşarak bir tuzak kurdular. Zaten lihyanoğulları liderleri süfyan b. Halid’in öldürülmesiyle Müslümanlara karşı kin besliyorlardı. Planladığı üzere adel bve kara kabilelerinden bazı kişiler medine’ye giderek kabilelerinin islama girdiğini söyleyerek rasulullah’tan İslam’ı öğretecek bazı kimseleri kendileriyle gönderilmesini rica ettiler. Rasulullah bu ısrarlı isteğe karşı 6 veya 10 kişiyi bu iki kabileyle gönderdi. Bu muallimler asım b. Sabit’in başkanlığında mersed b. Mersed halid b. Bukeyr zeyd b. Desinne Abdullah b. Tarık ve hubeyb b. Adiyy idi.

Muallimlerle birlikte yola çıkan bu iki kabile Mekke ile afsan arasında bulunan raci mekezine ulaşınca lihyan kabilesine haber verdiler. Lihyanlılar da 200 okçuyla bu muallimleri kuşattı. Teslim ol çağrılarını kabul etmediler. 3 veya 7 kişi şehit oldu. Bunlar arasında asım b. Sabit de vardı. Lihyanlılar asım’ı öldürdüklerine üzüldüler çünkü onu sağ olarak mekke’ye götürüp ödül almak istiyorlardı. Sanra ‘’ en azından başını götürelim ki belki bahşiş alırız dedıler. O sırada aeı topluluğu asım ‘ın vucudunu kapladı cesedine yaklaşamadılar bile. Sonra yağmur ve ardından sel asım’ın cesedini alıp götürdü. Lihyanlıların eli boş kaldı. Fakat ellerınde daha 3 esir vardı ve bu esirleri mekke’ye götürüp mişrıklere satmaya karar verdiler. Mekke’ye giderken Abdullah ellerindeki bağı çözerek bulduğu bir kılıçla lihyanlılara saldırdı bu sırada on’u şehit ettiler. Geriye kalan hubeyb ve zeyd idi. Onları Mekke’ye götürdüler. Hubeyb’i bedir’de öldürdüğü haris b. Amir b. Nevfel’in oğulları zeyd’i de safvan b. Ümeyye bedir’de öldğrğle babasına karşılık satın aldı. Mekkeliler bu esirleri herkesin gözü önünde işkenceyle öldürmeye karar verdıler. Bunun üzerine hubeyb öldürmeden önce temizlenmek için ustura istedi evin sahiplerinden. Cariyelerden maiye şöyle anlatıyor:’’ ben hubeyb’in yanına giderek biraz sonra öldürüleceklesin bir isteğin var mi? Dedim ben bunu söylediğimde üzüleceğini korkacağını sanıyordum. Vallahi durumunda en ufacık üzüntü veya korku yoktu ‘’bana bir ustura verde temizleneyim’’ dedi. Ben usturayı oğlumla gönderdim. Oğlum usturayı alıp gidince aklım başıma geldi. Eyvah oğlum öldü bu adam oğlumu yaşatmaz dedim. Hemen koşup hubeyb’in yanına gittim. Hubeyb oğlumu almış kucağına birseyler konuşuyordu ustura da elindeydi. Ben korkuyla yanlarına varınca yüzüme bakıp ‘’Oğlun için mi korktun? benim bu çocuğu öldüreceğimi mi sandın ? ben asla böyle bir şey yapmam hakasız yere bir cana kıymak bizim özelliğimiz değildir. Dinimiz haksız yere cana kıymayı yasaklamıştır.(TABERİ, TARİHU’R RASULVEL-MÜLK /VAKİDİ, MEGAZI )

Hubeyb’i asmak üzere harem bölgesinin dışına cıkardılar. Hubey oldurulmeden once namaz kılmak ıstedıgını soyledı. Mekkeliler bu ıstegını kabul ettıler. Hubeyb ıkı rekat namaz kıldı. Kendısını seyredenlere: ‘’Eger korktu da namazı uzattı denılmeyecegını bılseydım daha devam edecektım.’’ Dedi. (BUHARİ, MEGAZİ / VAKİDİ MEGAZI )
Kıldıgı namazla da, idam edilmeden once iki rekat namaz kılma adetını mülümanlar arasında baslatan ılk kısı oldu. Hubeyb kendısı ıcın hazılanmız ıdam masasına cıktı. Elleri ve ayakları da bağlıydı. Ebu sufyan .’’ Ne dersin , Muhammed’in senin yerinde olup boynun vurulmasını ,senin de ailen ile birlikte mutlu bı şekilde olmanı ister mısın?’’dedi hubeyb de :’’hayır vallahı Muhammed’in değil su anda yerimde olmasını bulundugu yerde ayağına diken bile batmasını istemem.’’ Dedi . mızraklar hubeyb’in vucudunun delık desık etmıştı. İşkencelerin verdıgı acıyla musrıklere beddua etmeye baslamıstı ‘’Allah’ım bunların hepsını teker teker say ve mahvet. Topluluklarını dagıt. Hepsını canını al ve hıcbırını sag bırakma ‘’(BUHARI ,MEGAZI )
Musrıkler bu beddua karsısında cok korktular ılahı azabın o anda uzerlerıne ınecegını dusunduler. Mekkelıler sucluluk pısıkolojısının bır geregı gunlerce uzerlerıne gelecek felaketı bekledıler. Butun Mekke’yi korku sarıvermıstı .

Zeyd b. Desınne de ıskencelerle sehıt olmustu. Hubeyb oldukten sonra onun cesedını ındırmedıler. Bır rıvayete gore ; Amr b. Umeyye ed-damrı gelıp gecelegın onu aldı. Goturup defnettı. Dıger rıvayete gore ; Rasulullah (sav);Zubeyr b. Avam ve mıkad b. Esved’ı bu ıs ıcın gorevlendırdı. Onlar da mekke’ye gızlıce gırerek hubeyb2ın cesedını alıp medıne’ye gotureceklerdı. Mekkelıler cesedın ıdam yerınde olmadıgını fark ettıler . takıp baslatıldı. Kucuk bır catısma cıktı zubeyr ve mıkad hubeyb’in cesedini yere koydular ve mudafaya gectıler. Catısma bıttıkten sonra hubeyb’in cesedı yerde yoktu.
VuslatGeceleri
VuslatGeceleri

Rep :
Hubeyb b. Adİyy Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Hubeyb b. Adİyy Right_bar_bleue

http://vuslatgeceleri.spaces.live.com/