Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mü'min KadınLar Dikkat Edin . . .!!!

Mü'min KadınLar Dikkat Edin . . .!!! Empty Mü'min KadınLar Dikkat Edin . . .!!!

Mesaj tarafından güney Ptsi Şub. 09 2009, 16:27

MÜ'MİN KADINLAR DİKKAT EDİN

Üsame b. Zeyd (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

"Cennet kapısının önünde dikildim. Bir de gördüm ki, cennete girenlerin çoğu fakirlerdir. Mal sahihleri zenginler ise; bunların cehennemlik olanlarından diğerleri cennet kapısının önünde (yahut Araf’da hesab için) tutulmuşlardı. Zenginlerin fukara hakkını vermeyen cehennemlik olanları ise, cehenneme konulmaları önce emrolunmuştu. Cehennem kapısının önünde de durdum. Bir de baktım ki, cehenneme gidenler çoğu kadınlardır." (Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Allah cc, insanların bazılarını zenginlikle, bazılarım da fakirlikle imtihan ediyor. Fakir kimselere, şayet hallerine sabredip her hal üzere Allah'a Hamdederlerse, cenneti va' d ediyor. Zengin kimselere de mallarını yolunda harcamalarını, fakirlere ve ihtiyaç sahiblerine tasadduk etmelerini tavsiye ederek bunun tersi bir davranışta verdiği mal ölçüsünde azab edeceğini bildiriyor. Bu yüzden verilecek azablardan birisi de, sahib olduğu malın hesabından dolayı cennete geç girmesi ve hesabını vermek için beklerken duyduğu sıkıntı ve üzüntüdür. Buna mukabil, malını Allah'ın cc yolunda kullanan ve Allah'ın cc Kur'an'da bildirdiği üzere malı ile cihad eden zengin mü'minlerin, cennette alacakları karşılık da elbette çok büyüktür.

2 - Hadiste, cehenneme girenlerin çoğunun kadın olduğunun belirtilmesi, kadının değerini düşürmek için değil, mü'min kadınların İslam yolundaki çalışmaları daha dikkatli yapmalarını ve Allah'ın cc emir ve yasaklarına daha çok itina göstermelerini, mü'min erkeklerin de, kadınlara karşı daha dikkatli olmalarını sağlamak içindir.

alıntı...
güney
güney

Rep :
Mü'min KadınLar Dikkat Edin . . .!!! Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Mü'min KadınLar Dikkat Edin . . .!!! Right_bar_bleue

- Similar topics